O pivovaru

V současnosti v pivovaru vaříme řemeslná, nefiltrovaná a nepasterovaná spodně kvašená piva, tzv. ležáky, při jejichž výrobě používáme nejmodernějších technologií současně s úctou k tradičnímu pivovarskému řemeslu a důrazem na výslednou kvalitu. 

Historie pivovaru

Původní pivovar stával od roku 1894 v místech mezi ulicemi Kotlářská a Dřevařská. O několik let později, v roce 1898, byla založena "Akciová společnost Moravia". Pivovar v době svého vrcholu vařil asi 200 tisíc hektolitrů piva ročně, což z něj dělalo druhý největší pivovar v Brně a jeden z největších na Moravě. Jednalo se převážně o dobu první republiky, která rozvoji pivního průmyslu velmi přála. Ke specialitám pivovaru Moravia ve dvacátých letech minulého století patřilo čtrnáctistupňové světlé exportní pivo Zlato Moravy a šestnáctistupňové speciální tmavé pivo Bavaria. Pivovar však dostihla hospodářská krize, která v roce 1933 vyústila v zastavení výroby. Později v roce 1943 došlo k fúzi se starobrněnským pivovarem, čímž došlo k definitivnímu zániku kdysi slavné značky pivovaru Moravia.

V roce 2016 v původní budově sladovny na Kotlářské vznikly první, experimentální várky spodně kvašeného piva. Následně byla značka PIVOVAR MORAVIA zaregistrována, a na slavnou tradici tak bylo možno začít navazovat. Kvůli nutnosti zvýšení kapacity se však pivovar v září 2017 přestěhoval do nových prostor do brněnských Medlánek. Zde od roku 2020 Moravia technologie a prostory sdílí s "bratrskou" značkou Lucky Bastard. Aktuální max. kapacita je 10.000 hl/rok.   

Nikdo už dnes nezjistí, jak pivo Moravia před sto lety chutnalo. Pivovar samotný byl navíc bohužel kompletně srovnán se zemí a zůstala po něm jen správní budova paláce Morgensternových a zmiňovaná budova tehdejší sladovny, která se dochovala jen částečně. Můžeme si tak jen domýšlet, na základě historických fotografií a útržkovitých informací o technologickém vybavení, jaké pivo zde tehdy vyráběli. Odkaz však neznamená nalezení původní receptury piva Moravia v podlaze sladovny. Ostatně ani sto let stará receptura by nám rekonstrukci chuti neumožnila - suroviny i technologie pro výrobu piva se od té doby značně změnily.

Hned při znovuobnovení značky Moravia v roce 2016 jsme si zadali jasný cíl – vařit výborná, chuťově zajímavá spodně kvašená piva, tzv. ležáky. A samozřejmě nejen vařit, ale také nabízet milovníkům tohoto zlatavého moku k uhašení žízně a prožitkům ve chvílích pohody při posezení s přáteli nad orosenou sklenicí našeho řemeslného piva. Proč řemeslného? Protože u nás vše děláme poctivě, s řemeslným umem, dovedností a úctou k tradici. A přesto, že tradice je pro nás zavazující, chceme vyrábět piva, kterou budou nad ostatním svým charakterem vynikat. Tedy piva zajímavá, ke kterým se budete rádi vracet.

1898

Založení

Pivovar původně stával v místech mezi ulicemi Kotlářská a Dřevařská, vznikl v roce 1894 - až o několik let později v roce 1898 byla založena "Akciová společnost Moravia". Pivovar v době svého vrcholu vařil asi 200 tisíc hektolitrů piva ročně, což z něj dělalo druhý největší pivovar v Brně.

1933

Hospodářská krize

Ve třicátých letech pivovar dostihla hospodářská krize a výroba se zastavila. Později v roce 1943 proběhla fúze se starobrněnským pivovarem, čímž došlo k definitivnímu zániku kdysi slavné značky pivovaru Moravia.

2016

Obnovení značky Moravia

První várky spodně kvašeného piva vznikly v roce 2016 v původní budově sladovny na Kotlářské. Značka PIVOVAR MORAVIA byla po dlouhých letech zaregistrována a tak bylo možno začít navazovat na slavnou tradici. 

2017

Zahájení výroby v Medlánkách

Jelikož pivo Moravia se na trhu dobře ujalo, výrobní kapacity přestaly dostačovat a tak v září 2017 došlo k přestěhování do nových prostor v Brně - Medlánkách. Tady byla původní kapacita 9.000 hl/rok. 

2020

Dnes

V současnosti je kapacita zvýšena na 10.000 hl/rok. Už čtyři roky vznikají pod značkou Moravia řemeslná, nefiltrovaná a nepasterovaná spodně kvašená piva, tzv. ležáky. Při jejich výrobě používáme nejmodernějších technologií, avšak současně s úctou k tradičnímu pivovarskému řemeslu. 

Vítejte, už vám bylo 18?

Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.
Widget s identifikátorem "banner" neexistuje!